WordPress Spam Yorumları Engelleme (Eklentisiz)

Bu yazıyı 3 dakikada okuyabiliriniz.
5 Mayıs 2019


WordPress spam yorumları engelleme, her blog sabinin en az bir kez uğraştığı bir sorundur.Bu sorunun çözümü için; kimileri Akisment gibi eklentiler, kimileri de türlü captcha eklentileri kullanmaktalar. Benim gibi, eklentilerden hoşlanmayan, her şeyi el ile halletmeye çalışan arkadaşlar da, haliyle arayış içine girmekteler. Ben de bu arayış içine girdim ve çeşitli çözüm önerileri bulup, bunları denedim. Bunları uyguladıktan sonra, spam yorumlardan 99% kurtuldum diyebilirim. Bunları uygulayarak, siz de spam yorumları engelleyebilirsiniz.“wp-comment-post.php” Dosyasını spam’den koruyalım

Çoğu yorum botu, blogunuzdaki içeriğin sayfasındaki formdan yorum yapmaz. Bunun yerine, “wp-comment-post.php” dosyasına bir istek göndererek yorum yazarlar. Aşağıdaki işlem sonucunda, bu dosyaya doğrudan ve referanssız erişim engellenecek. Bu sayede, botlardan yüksek oranda kurtulabileceksiniz.

Aşağıdaki kodda yer alan “isimsizblog.com” adresini, kendi web site adresiniz ile değiştirin ve kodu, ana dizindeki “.htaccess” dosyasına ekleyin.

Kaynak:
https://codex.wordpress.org/Combating_Comment_Spam/Denying_Access

Yorum geri bildirimlerini devre dışı bırakın

Bunu yapmak hem sizi spam’den koruyacak, hem de sunucu yükünü azaltacaktır. Emin olun, işe yarayan seçenekler değil; gönül rahatlığıyla devre dışı bırakabilirsiniz. Konumuz bu olmadığı için detayları ile konuyu uzatmak istemiyorum, isterseniz araştırabilirsiniz. Şimdi, bunu nasıl yapacağımıza bakalım.

  1. WordPress yönetim panelinize giriş yapın.
  2. Soldaki menüden, sırayla Ayarlar>Tartışma sayfasına gelin.
  3. Varsayılan makale ayarları” başlığı altındaki ilk iki seçeneği (Yazıda bağlantı verilen blogları haberdar etmeyi dene – Diğer bloglardan yeni makaleler için bağlantı bildirimlerini (geri bildirimler ve geri izlemeler) etkisizleştirin ve değişiklikleri kaydedin.
WordPress varsayılan makale ayarları

Yorumlardaki URL alanını kaldırın

Yorumlardaki URL bölümünü kaldırmak, az da olsa caydırıcı bir spam engelleme yöntemi olabilir. Bunu yaptıktan sonra, ziyaretçiler, yorum formundaki “web site adresiniz” bölümünü göremeyecekler.

Bunun için, temanızın “functions.php” dosyasına, aşağıdaki kodu ekleyebilirsiniz:

Yorumlarda HTML kullanımını devre dışı bırakın

Yorum botları, genellikle HTML etiketlerini kullanarak bağlantı ekliyorlar. Bunu engellemek için, aşağıdaki kodu, temanızın “functions.php” dosyasına eklemelisiniz:

Ardından, aşağıdaki kodu eklemek, eklemek yorumları tamamen yazı haline getirmektedir.

Yorumlar için kara liste oluşturmak

Yorum yazan botlar, genellikle her zaman benzer veya aynı sözcükleri kullanmaktadırlar. İsterseniz kendiniz bir kara liste oluşturabilir, isterseniz de bu bağlantıda yer alan çok detaylı kara listeye bakabilirsiniz. (Bağlantıdaki kara liste biraz fazla detaylı, dosya boyutu da yaklaşık 500 KB; veritabanı boyutunu arttırarak yavaşlatmalara neden olabilir ancak benim için bir sorun yaratmadı.)

Kara liste oluşturmak için şu adımları izleyin:

  1. WordPress yönetim paneline giriş yapın.
  2. Soldaki menüden sırayla Ayarlar > Tartışma sayfasına gelin.
  3. Yorumlar için kara liste” bölümündeki metin kutusuna, engellemek istediğiniz sözcükleri alt alta yazabilirsiniz.

WordPress spam yorumları engelleme adımları bu kadar; spam yorumlardan kurtuldunuz!


BUNU PAYLAŞIN: